راه خرید یک پیانوی عالی

فاصله ی موفقیت در خرید و یک ضرر بزرگ زیاد نیست!!

ساز پیانو یکی از جذاب ترین و محبوب ترین ساز ها در دنیاست که افراد زیادی در دنیا علاقمند به شروع یادگیری این ساز هستند. اما یکی از مهمترین مسائل و چالش ها تهیه پیانو است چرا که کیفیت ساز شما میتواند تاثیر بسیار مهمی در روند آموزشی هنرجویان و علاقمندان بگذارد ، از طرفی باتوجه به اینکه ساز پیانو جزو سازهای گران قیمت در دنیا محسوب می شود افراد علاقمند بیم از دست دادن سرمایه خود و نرسیدن به نتیجه ی مد نظر را دارند که کاملا هم این ترس و تردید بجاست و ما نیاز داریم با آگاهی درست ، خریدی را انجام دهیم که خیالمان راحت باشد.

 

خطر بزرگ

میدانستید بسیاری از افرادی که قصد خرید پیانو دارند بدلیل نداشتن آگاهی و تجربه کافی دچار ضررهای هنگفت مالی و یا حتی غیرمای می شوند!!!

اگر پیانوی خود را صحیح انتخاب نکنیم چه عواقبی دارد؟

راه داشتن یک خرید موفق:

قدم اول : آگاهی

برای انجام هرکاری اولین قدم و شاید مهم ترین آن کسب اطلاعات و آگاهی است.

همه ی ما وقتی که بعنوان مثال قصد داریم یک تلفن همراه بخریم سعی میکنیم اطلاعات کاملی از آن را تهیه کنیم مثلا حافظه گوشی ، دوربین ، کیفیت باتری ، سیستم پردازش و … و بعد از آن خرید خود را انجام میدهیم  و یا حتی برای تهیه یک لباس بارها جنس آن ، سایز و … را چک کرده و یا حتی مغازه های مختلفی را بررسی میکنیم.

پس برای تهیه ی پیانو هم باید مواردی را در نظر بگیریم ، باید کسب اطلاعات کرده و قدم در مسیری درستی برداریم. آیا برای خرید پیانو هم فاکتورهای خاصی را در نظر بگیریم؟ پاسخ قطعا مثبت است … چه فاکتورهایی؟ با من در ادامه ی این مقاله و آموزش همراه باشید به پاسخ تمامی این سوالات می رسید.

قدم دوم: تجربه

یکی دیگر از مهم ترین مسائل فاکتور تجربه است. بعنوان مثال اگر شما در مرحله خرید پیانو باشید و دوستی داشته باشید که پیانویی داشته و با آن کار کرده باشد و به شما بگوید که از پیانوی خود راضی است ، قطعا همان مدل پیانو جزو گزینه ها شما خواهد بود و یا برعکس اگر دوست شما از پیانو خود راضی نباشد شما دیگر به تهیه پیانو آن مدل اقدام نخواهید کرد.

حال در نظر بگیرید دوست شما فقط یک تجربه از یک مدل پیانو دارد اما افرادی وجود دارند که شغلشان دراین زمینه است. شما میتوانید از کارشناسان در این حوزه استفاده کنید که سالها تجربه ی کار کردن با پیانو های مختلف را دارند و پیوسته در حال کسب اطلاعات و کسب تجربه در مورد پیانوها هستند .  با این کار شما میتوانید بهترین تصمیم را در مورد پیانوی مد نظر خود اتخاذ کنید و از خطراتی که در بالا اشاره شد برحذر کنید و یک خرید لذت بخش را تجربه کنید.

 

همانطور که وعده دادیم ما در این مقاله قصد داریم آگاهی لازم برای خرید موفق پیانو را به شما تقدیم کنیم اما قبل از آن توجه شما را به این نگرش که اهمیت زیادی دارد جلب کرده و سپس به سراغ آموزش میرویم.

نگرش یک بار خرید کن

اگر شما میتوانید هزینه ی مناسبی را برای تهیه پیانوی خود داشته باشید حتما به این موضوع توجه داشته باشید که اگر یک پیانوی با کیفیت خریداری کنید نه تنها بهترین استفاده در نوازندگی و آموزش را از این پیانو میکنید بلکه شما یک صرفه جویی ویژه نیز انجام دادید چرا که بسیاری از پیانوها که افراد ممکن است با قیمت کمتری تهیه کرده باشند احتمال ایجاد هزینه های بیشتر در آینده را دارند. مثلا بسیاری از پیانو خیلی کم کوک نگه میدارند و شما پیوسته باید هزینه ای برای این موضوع صرف کنید و یا زودتر این پیانو ها دچار مشکل ، خرابی و … میشوند این موضوع درمورد پیانو های دیجیتال هم دقیقا صادق است. بعلاوه تهیه یک پیانو مناسب یک نگاه صحیح و سرمایه گذاری نیز محسوب میشود چون اگر شما یک پیانو عالی و معتبر تهیه کنید آن ساز همواره ارزشش حفظ شده و بعلت کیفیت بالا ، کیفیت خود را هم حفظ میکند.

بسیاری از پیانوهای آکوستیک سطح بالا میتوانند دهه ها عمر کنند پس شما میتوانید فقط ۱ بار خرید کنید و تا حتی آخر عمر لذت ببرید و دیگر دغدغه ای در این زمینه نداشته باشید اما تهیه ساز بی کیفیت هزینه های بیشتری رئی دست شما گذاشته و در نهایت باید آن پیانو را تعویض کنید که احتمالا در فروش آن پیانو هم دچار چالش هایی خواهید شد.

پس اگر شرایط مالی به شما اجازه میدهد سعی کنید کیفیت پیانو مهم ترین فاکتور برای شما باشد.

 

 

خب حالا پیش به سوی آگاهی و آموزش!

کسب آگاهی لازم

حال میخواهیم اطلاعات و آگاهی شما را بالا ببریم تا طبق صحبت های گفته شده قدم اول  برای یک خرید موفق را همین الان در همین مقاله مستحکم برداریم.

پس بریم سراغ کسب جذاب ترین اطلاعات و آگاهی

انواع پیانوها

 پیانوها به طور کلی به ۲ دسته ی آکوستیک و دیجیتال تقسیم میشوند. اصل ساز پیانو پیانوهای آکوستیک هستند که خود شامل پیانوهای رویال (گرند) و پیانوهای دیواری میباشند.

پیانو آکوستیک

پیانوهای آکوستیک در واقع پیانوهایی هستند که صدای تولید شده توسط آنها به واسطه برخورد  چکش های پیانو (hammers) با سیم های پیانو (strings) و عملکرد دقیق یک سیستم (action) اتفاق می‌افتد.

در حقیقت این سازهای آکوستیک ساز هایی هستند که به طور طبیعی صدا را به واسطه سیم تولید می‌کنند و پیانو های دیجیتال از طریق ضبط و شبیه سازی سازهای آکوستیک ساخته می‌شوند. بنابراین صدای پیانو آکوستیک واقعی تر و دقیق تر میباشد. پیانوهای آکوستیک از بخش‌های مختلف تشکیل شده اند. سیم های ساز که در بخش‌های زیر (نازکتر) به صورت سه سیم برای هر کلید ودر بخش های بم تر شامل یک سیم ضخیم، گوشی های پیانو که سیم ها به آنها متصل اند و در کوک ساز اهمیت دارند، کلیدها (کلاویه های) پیانو که متصل به چکشهای پیانو هستند ،صفحه صدا (sound board) دمپر (dampers)، نمد صدا خفه کن ، سیستم پدال و ….

در شکل زیر شما میتوانید اجزای مختلف ساز آکوستیک را مشاهده کنید.

فاکتورهای مهم در خرید ساز آکوستیک

ارتفاع پیانو :

همانطور که گفته شد ارتفاع ساز در پیانوهای دیواری بسیار حائز اهمیت است، در بازار معمولاً پیانو ها از ارتفاع ۱۰۹ تا ۱۳۳ سانتیمتر می‌باشد و در خرید ساز مورد نظر خود حتماً ارتفاع ساز را بررسی کنید .هرچه ارتفاع بیشتر باشد ، ساز کیفیت صدا و داینامیک صدایی بهتری دارد و طبیعتاً قیمت بالاتری هم دارند.

رفلکس ساز :

رفلکس ساز در حقیقت سرعت رفت و برگشت چکش های پیانو می باشد که اگر رفلکس ساز پایین باشد در اجرای قطعات سریع و همچنین نت های زینت به مشکل برخورد خواهیم کرد و صداهای شفاف و جذابی نخواهیم داشت چرا که عملکرد چکش به درستی صورت نمی‌گیرد. پس در خرید ساز حتماً توجه داشته باشید که یک ساز خوب دارای رفلکس و سرعت عمل مناسب است.

نوع ساخت سیستم action :

معمولاً سیستم action (سیستم تولید صدای ساز) به دو صورت می باشد:

۱-سیستم دست ساز(handmade) 2-سیستم کارخانه‌ای

در سیستم دست ساز با ظرافت بسیاری ساز تولید شده و پیانو های دست ساز ، پیانو هایی با کیفیت بالاتر هستند.

جنس صفحه صدا :

صفحه چوبی که در پیانو دیواری در پشت پیانو قراردارد صفحه صدا (sound board) نامیده میشود که صفحه صدا باعث میشود صداهای ساز چند برابر باشد. هر چقدر کیفیت جنس چوب صفحه صدا بالاتر باشد طبیعتاً کیفیت صدا بالاتر خواهد بود یکی از بهترین جنس های صفحه صدا، صفحه صداهای ساخته شده با چوب اسپروس هستند.

 
 

سنگینی کلاویه ها :

کلاویه های با جنس چوبی مرغوب و سنگین، کلاویه های باکیفیت محسوب می‌شوند. پس در خرید ساز دقت کنید که کلاویه های پیانو سبک نباشند.

جنس صدا :

جنس صدا نیز یک فاکتور تعیین کننده است که در موسیقی ما آن را طنین می نامیم. سازهای مختلف از نظر جنس (طنین) متفاوت هستند و دلنشین بودن و زیبایی صدا یک فاکتور تعیین کننده است به صورت کلی ما دو نوع صدا را می‌توانیم در نظر بگیریم : صدای تیز، صدای گرد و مخملی

 معمولاً صدای گرد و مخملی نسبت به صداهای تیز برتری دارند چرا که در تمرین و اجرا در ساعت‌های طولانی صداهای تیز زودترگوش نوازنده خسته می کنند.

راه تشخیص:

بهترین راه توجه به اصالت ساز است. معمولا ساز های آسیایی شرقی مانند پیانو های ژاپنی ، کره ای و اندونزیایی صداهای تیز و پیانو های غربی و اروپایی صداهای گرد و مخملی دارند.

جنس محصولات بکار برده شده :

جنس و کیفیت قطعات استفاده شده در پیانو فاکتور فوق العاده مهمی برای کیفیت ساز پیانو هستند. به عنوان مثال اگر قطعات استفاده شده در سیستم پدال فلزی باشند ممکن است در عملکرد ساز (noise) ایجاد کنند و سیستم پدال خوب از قطعات چوبی بهره می‌برد.

در رابطه با جنس پیانو این موضوع نیز صادق است که جنس چوب به کار برده شده در بدنه پیانو با کیفیت بوده به علاوه به خوبی باید فرایند خشک سازی چوب انجام شود که معمولاً این فرایند ۶ ماه تا ۲ سال زمان خواهد برد. از چوب های مختلف برای ساخت پیانو استفاده می شود از چوب هایی چون توس، افرا، صنوبر، گردو، آبنوس، بلوط و…

برندهای معتبر پیانو در جهان :

در ساخت پیانو بیش از ۵۰۰۰ قطعه مکانیکی استفاده می شود پس برای خرید ساز پیانو حتما دقت کنید که از برندهای معتبر، ساز مورد نظر خود را تهیه کنید چون در برندهای ناآشنا ممکن است کیفیت این قطعات و نحوه ساخت ساز دچار مشکلاتی باشد. بنابراین در ادامه به معرفی برندهای خوب و با کیفیت می پردازیم که با انتخاب صحیح و درست می توانید سایز خود را تهیه کنید.

بسیاری از بهترین برند های پیانو در جهان به ندرت در ایران یافت میشوند اما برندهای خیلی باکیفیتی در ایران موجود هستند که پیشنهاد ما به شما خرید پیانو از این برندهاست:

         پتروف Petrov- یاماها Yamaha- کاوایی Kawai – فویریخ Feurich  – ایباخ Ibach-

         سمیک Samick – یانگ چانگ Young chang – آگوس هافمن August hoffman و…

فاکتورهای مهم در خرید ساز آکوستیک

در پیانوهای دیجیتال برخلاف پیانوهای آکوستیک سیم و چکشی وجود نداشته و تولید صدا توسط کد های دیجیتالی انجام می‌شود. یک پیانوی آکوستیک بعنوان الگو انتخاب شده و صدای آن ضبط میگردد و از طریق کد های دیجیتالی به پیانو دیجیتال داده میشود و صدای تولید شده از ساز دیجیتال از طریق الگوی ضبط شده میباشد. بعلاوه پیانوهای دیجیتال با برق کار می کنند و طبیعتاً چون سیم و چکشی وجود ندارد و صدای این ساز را از قبل ساخته شده این سازها نیازی به کوک ندارند.

پیانوهای دیجیتال نیز انواع متفاوتی دارند اگر بخواهیم پیانوهای دیجیتال را از نظر شکل ظاهری طبقه بندی کنیم میتوانیم به پیانوهای : پرتابل(یک صفحه کیبورد به روی یک پایه ساده)، پیانو مبله، پیانو طرح آکوستیک و پیانو طرح گرند اشاره کرد.

کیفیت پیانو دیجیتال به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد که در ادامه اشاره میکنیم:

 

 • صدای ساز : جنس و کیفیت صدای ساز از مهمترین فاکتور هاست یک پیانو دیجیتال خوب صدای گرم، شیرین و نزدیک پیانو آکوستیک دارد.
 • سنگینی کلاویه ها : همانطور که قبلا اشاره کردیم سنگینی کلاویه ها اهمیت بسیار زیادی دارند چرا که این ساز را نزدیک به پیانو آکوستیک می‌کند اگر پیانو دیجیتال کلاویه های سبک داشته باشد، کیفیت بالایی ندارد.

 

 • جنس کلاویه ها : جنس کلاویه ها نیز فاکتور بسیار مهمی است جنس کلاویه ها در اکثر پیانوهای دیجیتال پلاستیکی است و باید توجه شود که پلاستیک استفاده شده  جنس مرغوبی داشته باشد.  مدل‌هایی از پیانو‌ دیجیتال وجود دارند که جنس کلاویه های چوبی دارند و دقیقا همانند پیانو آکوستیک هستند، پس قطعاً پیانوهای درجه بالاتری هستند.

 

 • کیفیت پدال پیانو دیجیتال : توجه داشته باشید که در پیانو دیجیتال تنها پدال راست کارایی دارد و شما نیازی به پدال های دیگر ندارید اگر فروشنده به شما گفت که همه پدالهای ساز کار می‌کنند ،این هیچ آپشن خاصی برای شما نیست چون بقیه پدال ها در پیانو آکوستیک  کاربرد دارند. در پیانو دیجیتال شما فقط با یک پدال کار دارید آن هم پدال سمت راست است که باید کیفیت خوبی داشته باشد. کار پدال سمت راست پیانو نگه داشتن صدا است یعنی اگر شما پدال بگیرید و کلیدی را فشار دهید پس از رها کردن کلید، صدای آن باقی می‌ماند .یک پدال با کیفیت، صدا را به خوبی نگه داشته و دیرتر صدا محو می‌شود.
 • تعداد کلاویه های پیانو دیجیتال : توجه داشته باشید که یک ساز استاندارد پیانو ۸۸ کلید دارد به هیچ وجه پیانو با تعداد کلاویه کمتر خریداری نکنید چون خودتان را از داشتن یک پیانو نرمال و استاندارد محروم می کنید.
 • انواع تن ها و صداها و امکانات دیگر : هرچقدر پیانویی با قیمت بالاتر تهیه کنید امکانات جانبی بیشتری در اختیار خواهید داشت. به عنوان مثال می توانید با تغییر صدای ساز با صدای سازهای دیگر بنوازید. و یا امکاناتی نظیر ریتمها، تغییر گام، ضبط اجرا و … در اختیار داشته باشید. شما به عنوان نوازنده به امکانات جانبی زیادی از یک ساز احتیاج ندارید اما به هر حال توانایی ضبط کردن، تغییر گام و یا داشتن صدا ها و تن های مختلف یک آپشن بیشتری است، که شما با خرید ساز سطح بالاتر در اختیار خواهید داشت البته نظر شخصی من این است که اگر هدفتان صرفا نوازندگی است این مورد اهمیتی ندارد.

 

 • پلی فونی : به حداکثر صداهایی که پیانو می تواند در هر زمان تولید کند پلی فونی می‌گویند. این بدان معناست که پیانوی با پلی فونی ۳۲ نوت می‌تواند به طور همزمان ۳۲ نت تولید کند، نوازندگان حداقل باید با پلی فونی ۱۲۰ نت کار کنند.

 

 • برند معتبر :  برند معتبر قطعاً یکی از مهمترین فاکتورهای خرید است. بهترین برند های پیانو دیجیتال برندyamaha ، kawai، casio، korg بوده که همگی ژاپنی هستند. سعی کنید پیانو هایی که تهیه میکنید جزء این برندها باشند، خود من شخصاً پیانوartesia  ، Kurzweil ویا dynatone  را پیشنهاد نمی کنم.

 

چقدر بودجه برای خرید پیانو لازم است؟

این سوال کاملا به ۲ مورد بستگی دارد:۱-  نیاز شما چیست؟ و ۲- چقدر میتوانید هزینه کنید؟

من در این مورد همیشه مثالی میزنم و خرید پیانو را با خرید خودرو مقایسه میکنم در مورد خرید خورو شما نمیگویید چقدر باید هزینه کنم ، شما به بودجه ای که میتوانید اختصاص دهید فکر میکنید همانطور که میدانیم بنز هم ماشین است پراید هم ماشین!! پس هرچقدر بتوانیم هزینه بیشتری کنیم میتوانیم محصول باکیفیت تری داشته باشیم و در مورد پیانو هم دقیقا این موضوع صادق است.

پیشنهاد من این است که برای تهیه پیانو حداقل و در کمترین حالت ۱۰۰ میلیون تومان در نظر بگیرید. اما من در زیر برای شما  دسته بندی قرار دادم که طبق آن متناسب با بودجه ی خود اقدام به تهیه پیانوی خود کنید.

بودجه زیر ۱۰۰ میلیون

میتوانید از پیانوهای دیجیتال استفاده بفرمایید پیانوهایی مانند Yamaha سری Ydp و یا پیانو برند Korg سری Lp  و همچنین برند Casio سری AP و حتی پیانو Roland  سری rp  مانند:

Yamaha Ydp 145 / Korg Lp380 / Casio Ap470 / Roland rp30

بودجه ۱۰۰ تا ۳۰۰ میلیون:

در این بودجه میتوان پیانوهای دیجیتال رده بالا و عالی و همچنین پیانوهای آکوستیک رده متوسط و یا دست دوم تمیز تهیه کرد.

دیجیتال های رده بالا مانند سری Cvp, Clp برند Yamaha و سری g برند Korg

برای تهیه پیانو آکوستیک با این بودجه شاید بتوان گزینه هایی از برند های زیر در نظر گرفت :

Rossini , Pearl River , Young Chang و …

بودجه ۳۰۰ تا ۵۰۰ میلیون:

با داشتن این بودجه میتوانید به پیانوهای آکوستیک با کیفیتی مانند برندهای Samick ، Feurich ، Ibach ، August Hoffman و برخی از مدلهای Yamaha وKawai  فکر کنید.

بودجه بالای ۵۰۰ میلیون تومان:

با داشتن این مبالغ میتوانید به داشتن یک پیانوی عالی و جذاب فکرکنید پیانوهایی از بهترین برندهای موجود درایران مانند: Yamaha بعنوان مثال سری U

پیانوهای برند Kawai ، برند Schimmel ، Bechstein و …

بعلاوه که دربودجه هایی نزدیک به ۸۰۰ میلیون یا بیشتر شما میتوانید لذت داشتن پیانوهای باکیفیت گرند (رویال) را داشته باشید.

از چه مراکزی اقدام به خرید پیانو کنیم؟

تضمین خرید موفق:

در این آموزش ما تمام تلاش خود را بکار گرفتیم تا مفیدترین اطلاعات را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم و مسیر شما را کاملا روشن کنیم اما همانطور که گفته شد شما علاوه بر داشتن اطلاعات، برای تضمین داشتن یک خرید موفق، نیاز به راهنمایی فردی باتجربه در این حوزه دارید که بتوانید یک خرید لذت بخش را تجربه کنید.

بدین منظور ما پلن مشاوره مجموعه شمس پیانو را به شما پیشنهاد میکنیم. پلنی که شما با شرکت در آن میتوانید خیال خود را برای خرید پیانو آسوده کنید.

پلن مشاوره شمس پیانو

با شرکت در این پلن چه چیزهایی دریافت میکنید؟

 • دوره آموزشی “پیانوی مناسب من چیست”
 • یک جلسه مشاوره اختصاصی برای شما
 • همراهی یک کارشناس حضوری در کنار شما هنگام خرید (مخصوص تهران)
 • کارشناسی کامل پیانو
 • معرفی بهترین و معتبرترین مراکز برای تهیه پیانو

۱/۹۸۰/۰۰۰ تومان

با ۶۰% تخفیف

۷۹۲/۰۰۰ تومان

کتاب

کتاب کلید راهنمای خرید پیانو

عکس رایگان